Św. Paweł przyrównuje życie chrześcijanina do pielgrzymki z doczesności ku spotkaniu z Bogiem w wiecznej szczęśliwości i pełni życia. W wierzącym człowieku rodzi się pragnienie wyjścia z tej ziemi naprzeciw Pana. Chrześcijanin zatem jest człowiekiem drogi, jest wiecznym pielgrzymem zdążającym naprzeciw Pana.
Pielgrzymkę możemy zatem zdefiniować jako „wyjście ze swego rodzinnego domu i udaniem się w drogę ku miejscu uznanemu za święte, by tam bliżej spotkać się z Bogiem. Pośrednikami tego spotkania są Matka Boża i Święci Pańscy czczeni w świętych miejscach. Jest to zatem akt religijny.
Wyróżnia się ona od innych form pobożności tym, że odbywa się w drodze, poza miejscem stałego zamieszkania”.
Piesze pielgrzymowanie to rekolekcje w drodze. Mają być one bezinteresownym uwielbieniem Boga, dziękczynieniem za wyjątkowe dary Boże. W czasie drogi pielgrzymi podejmują różne formy pokuty i zadośćuczynienia za grzechy swoje i bliźnich. Pielgrzymka to także modlitwa prośby, swojej lub powierzonej przez innych, którą pątnicy niosą ofiarując swój trud. Poprzez pielgrzymkę budujemy jedność Kościoła, uczymy się żyć we wspólnocie. Jednoczy nas wspólna Eucharystia i modlitwa.
Hasłem tegorocznej XXXIV Sosnowieckiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę są słowa, które będą nam towarzyszyć również w czasie peregrynacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w naszej diecezji: „W nadziei z Maryją”.
Nawiązują one do hasła Roku Jubileuszowego „Pielgrzymi nadziei”.
Pielgrzymka z Olkusza wyruszy 9 sierpnia, a dzień wcześniej wyruszy grupa złota z Jaworzna i zielono – czarna z Będzina. Uroczyście rozpoczniemy mszą świętą o godz. 8.00 w bazylice Świętego Andrzeja Apostoła w Olkuszu, której przewodniczył będzie ks. bp Artur Ważny Ordynariusz Diecezji Sosnowieckiej.
Zaszczyci nas również Krajowy koordynator pieszych pielgrzymek na Jasną Górę ks. prał. Marian Janus. Trasa pielgrzymki przebiega przez Klucze, Ogrodzieniec z noclegiem w Podzamczu, gdzie wieczorny apel poprowadzi schola z parafii Dobrego Pasterza w Olkuszu. W drugim dniu w Złotym Potoku będzie radosny wieczór uwielbienia z Zespołem Te Deum.
23 sierpnia wyruszy Pielgrzymka Zagłębiowska z Będzina – Syberki. Mszy św. na rozpoczęcie o godz. 7.00 będzie przewodniczył ks. bp Artur Ważny – Biskup Sosnowiecki. Od czasu pandemii ze względu na niewystarczającą ilość miejsc noclegowych na trasie pielgrzymki, zostaje zachowana formuła noclegu w miejscu zamieszkania. Na obu pielgrzymkach każdego dnia będą głoszone konferencje, które w tym roku przygotował ks. Paweł Krawczyk. Codziennie w czasie drogi jest możliwość spowiedzi św. oraz w czasie nabożeństwa pokutnego, a na Olkuskiej Pielgrzymce jeszcze wieczorem w kaplicy przy wystawionym Najświętszym Sakramencie. Szczególnym czasem i przeżyciem jest obecność Pana Jezusa Eucharystycznego niesionego w monstrancji w każdej grupie na pewnym odcinku drogi. W tym roku w nasze pielgrzymowanie również włącza się Caritas Diecezji Sosnowieckiej, dzięki zaangażowaniu dyrektora ks. Przemysława Szota. Wędrowanie zakończy msza święta na Wałach Jasnogórskich: 13 sierpnia o godzinie 19.30, a 25 sierpnia o godz. 19.00 r. które odprawi ks. bp Artur Ważny. Jasna Góra to miejsce święte, gdzie tłumnie przybywają pielgrzymi z Polski i całego świata, aby oddać cześć Matce Bożej, Królowej Polski. Spotkanie przed obliczem Jasnogórskiej Pani jest wynagrodzeniem wszystkich
trudów pielgrzymów, którzy co roku przychodzą pokłonić się Panu Jezusowi i
Jego Matce. Nasze pielgrzymowanie osobiste i diecezjalne również kierujemy do tego
wyjątkowego i cudownego miejsca.
