PARTNER PIELGRZYMKI OLKUSKIEJ
MAŁOPOLSKA

Małopolska

PARTNER PIELGRZYMKI ZAGŁĘBIOWSKIEJ
MIASTO BĘDZIN I MIASTO DĄBROWA GÓRNICZA

Będzin Dąbrowa Górnicza

Rozmowa z dyrektorem

“Z wiarą przez życie”– z ks. Markiem Bigajem, nowym dyrektorem Sosnowieckiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę rozmawia Łukasz Kmita.

9 sierpnia już po raz XXII z bazyliki pw. Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu wyruszy Sosnowiecka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę.  Pątnicy z okolic Olkusza, Wolbromia, Sułoszowej, Jaworzna, Sosnowca, Będzina i Pilicy będą razem przez pięć dni przeżywać swoiste „rekolekcje w drodze”. W tym roku ciężar odpowiedzialności za wszelkie przygotowania spoczął na ks. Marku Bigaju, który zgodnie z decyzją księdza biskupa Grzegorza Kaszaka został nowym dyrektorem pieszej pielgrzymki.

Redakcja: – Już w ubiegłym roku pełnił ksiądz funkcję zastępcy dyrektora pielgrzymki przygotowując się do przejęcia obowiązków od dotychczasowego kierownika – księdza prałata Henryka Januchty.  Zgodnie z nominacją Biskupa teraz to ksiądz będzie odpowiedzialny za wszelkie przygotowania. To z pewnością wielkie wyzwanie. Czy planowane są jakieś rewolucje?

Ks. Marek Bigaj – Na pewno nie będzie wielkich zmian, gdyż pielgrzymka była dobrze zorganizowana. Nie zmieni się ani trasa, ani też miejsca gdzie będziemy nocować i się modlić. Jedyna drobna korekta będzie dotyczyć odcinka, który pokonamy 9 sierpnia. Prowadzi on z Kwaśniowa do Ryczowa.  Zdecydowałem, że nie będziemy już szli przez las w Hucisku, lecz cały czas drogą asfaltową w kierunku Złożeńca, gdzie planujemy postój, a dalej do Ryczowa na nocleg. W tym roku uczestnicy pielgrzymki będą mieli możliwość osobistej adoracji Najświętszego Sakramentu w specjalnym namiocie-kaplicy. Ma to pomóc w głębszym przeżywaniu tych swoistych rekolekcji w drodze. Przygotowania do samej pielgrzymki rozpocząłem kilka miesięcy temu. Pomagają mi w nich księża przewodnicy. Podobnie jak w roku ubiegłym kwestiami dotyczącymi bezpieczeństwa na trasie przemarszu będzie zajmował się ks. Paweł Tracz. Takim swoistym „kwatermistrzem” dbającym z kolei o porządek na polu namiotowym i zapewniającym właściwą koordynację noclegów będzie ks. Waldemar Kuś. Tradycyjnie pójdą z nami klerycy z seminarium oraz wszystkie służby – w tym opieka medyczna. Przyznaję, tak po ludzku, że mam pewne obawy czy czegoś nie pominę, nie zapomnę o ważnych kwestiach w ferworze przygotowań. Mam jednak pełne zaufanie do Bożej Opatrzności i wierzę, że Matka Boża do której będziemy zmierzać, pomoże mi w dobrym przygotowaniu. Tym bardziej, że hasło tegorocznej pielgrzymki związane z rokiem wiary i brzmi „Z wiarą odważnie przez życie”. W tych nowych obowiązkach staram się więc być odważny.

R: – Od wielu lat przewodniczy ksiądz poszczególnym grupom pielgrzymów. Pochodzi ksiądz z ziemi olkuskiej – a konkretnie z Kosmolowa. Czy to niemałe doświadczenie mogło mieć wpływ na nominacje właśnie osoby księdza na dyrektora pielgrzymki?

Ks. – O to trzeba by pytać księdza biskupa. Ale rzeczywiście z pielgrzymowaniem jestem związany od czasów liceum. Wtedy po raz pierwszy uczestniczyłem w pielgrzymce krakowskiej. Było to dla mnie dość niezwykłe przeżycie gdyż noclegi mieliśmy w stodołach. Potem już chodziłem z częścią olkuską. W seminarium miałem także epizod z pielgrzymką zagłębiowską. Mogę więc powiedzieć, że wyrastałem w klimacie pielgrzymkowym. Kilka lat później, już jako kapłan prowadziłem grupę „biało-żółtą” z Jaworzna. Stworzyliśmy ją wspólnie z ks. Wojciechem Koryto. Ostatnie trzy lata pracowałem jako wikariusz w Pilicy. Tam udało mi się rozwinąć na nowo grupę białą. Początkowo chodziło w niej 80 osób, teraz jest ok 140. Być może doświadczenie było brane pod uwagę przez księdza biskupa przy nominacji. Wpływ na wybór swojego następcy miał także z pewnością dotychczasowy kierownik ks. Prałat Henryk Januchta. Jedno jest pewne – Ksiądz Biskup chciał, aby nowa osoba doskonale znała klimat olkuskiej pielgrzymki, jej tradycje i uwarunkowania. Ufam, że sprostam tym wymaganiom.

R: – Przez ostatnie miesiące w diecezji możemy słuchać utworów grupy „Pielgrzym”. Skąd pomysł na stworzenie zespołu?

Ks. – Księdzu Biskupowi Grzegorzowi Kaszakowi  jest  bardzo bliska pielgrzymka Sosnowiecka. Gdy dostałem nominację na dyrektora pielgrzymki, powstała idea promowania tej formy duszpasterstwa. Zespół „Pielgrzym” powstał w lutym 2013 roku . Osoby w nim śpiewające oraz grające pochodzą z różnych części naszej diecezji m.in. z Sosnowca, Czeladzi, Olkusza, Przegini. Za prowadzenie muzyczne odpowiedzialna jest pani Magdalena Rutkowska. Wszystkie aranżacje muzyczne są wspólnie tworzone przez członków zespołu.  Grupa chwali Pana Boga śpiewem podczas Eucharystii. Po wspólnie przeżytej Mszy odbywa  się koncert zespołu. Dotychczas miało miejsce około 10 takich występów  w   różnych parafiach na terenie całej diecezji. Pielgrzymi z Olkusza będą mieli możliwość usłyszeć zespół 11 sierpnia w Złotym Potoku, a pielgrzymi z Zagłębia 24 sierpnia. Już teraz niemal w każdej parafii dostępne są płyty CD z nagranymi przez naszych artystów utworami. To ma być także świadectwo, że pielgrzymka sosnowiecka jest jedną wielką wspólnotą. I pomimo, że pątnicy wychodzą w trzech różnych terminach to jednak stanowią jedność. Ojcem Duchowym naszym pielgrzymki jej wieloletni dyrektor – ksiądz prałat Henryk Januchta. Każdego dnia będzie on prowadził konferencje, rozważania podczas różańca i innych nabożeństw.

Już teraz zapraszamy wszystkich do modlitwy w intencji pielgrzymów, a także do osobistego włączenia się w pielgrzymkowy trud poprzez swój osobisty udział. W naszych parafiach można już zapisywać się do poszczególnych grup. Kto może, niech z nami wyruszy 9 sierpnia na „Maryjny szlak”.

error: Prosimy nie kopiować
Skip to content