PARTNER PIELGRZYMKI OLKUSKIEJ
MAŁOPOLSKA

Małopolska

PARTNER PIELGRZYMKI ZAGŁĘBIOWSKIEJ
MIASTO BĘDZIN I MIASTO DĄBROWA GÓRNICZA

Będzin Dąbrowa Górnicza

Pielgrzymi na Jasnej Górze

Blisko 1,5 tys. pielgrzymów po 5 (a dla dwóch grup po 6) dniach wędrowania zakończyło u tronu Jasnogórskiej Pani XXIII Pielgrzymkę Diecezji Sosnowieckiej. Ostatnim akcentem była odbywająca się w strugach deszczu Msza św. na jasnogórskim Szczycie, podczas której kazanie wygłosił biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak.

Komentując Ewangelię o znalezieniu Jezusa w świątyni kaznodzieja podkreślił, że Matka Boża i św. Józef przygotowując Jezusa do dorosłego życia opierają swoją naukę na przykładzie własnych postaw. “Nic tak nie skłania do refleksji i nie pociąga jak przykład” – zauważył hierarcha. “Przekazywanie przez rodziców ich własnym dzieciom pięknych wartości wiąże się nie tylko z poświęceniem, wyrzeczeniem, ale bywa także, że łączy się z cierpieniem” – kontynuował bp. Kaszak przypominając, że “aby dobrze wychować młodego człowieka, trzeba stawiać mu wymogi i ukazywać sposoby osiągania celów. Wychowanie bez wymagań do niczego dobrego nie prowadzi”.

 Biskup zwrócił także uwagę, że odnajdując Jezusa Maryja nie krzyczy i nie oskarża Go, ale mówi o bólu i cierpieniu, jakie zadał rodzicom. “To bardzo pouczający przykład, pochylcie się nad nim, moi kochani, wracając do swoich domów” – zakończył biskup. 

To pierwsza z dwóch dużych pielgrzymek diecezji sosnowieckiej. Większość grup wyruszyła z Olkusza 9 sierpnia, dwie grupy (z Jaworzna i Będzina) wyruszyły dzień wcześniej i dołączały na trasie pielgrzymki. Druga z sosnowieckich pieszych pielgrzymek, zrzeszająca mieszkańców Zagłębia, wyruszy 23 sierpnia i na Jasną Górę dotrze trzy dni później, 25 sierpnia.

Jarosław Ciszek / KAI

error: Prosimy nie kopiować
Skip to content