PARTNER PIELGRZYMKI OLKUSKIEJ
MAŁOPOLSKA

Małopolska

PARTNER PIELGRZYMKI ZAGŁĘBIOWSKIEJ
MIASTO BĘDZIN I MIASTO DĄBROWA GÓRNICZA

Będzin Dąbrowa Górnicza

Po raz 24. na Jasnej Górze

13 sierpnia po południu na Jasną Górę dotarło 1 300 pielgrzymów XXIV Sosnowieckiej Pieszej Pielgrzymki. Przywitał ich ordynariusz diecezji, bp Grzegorz Kaszak, który przez dwa dni towarzyszył także pątnikom w wędrowaniu. Sosnowieccy pielgrzymi wyruszyli 9 sierpnia z Olkusza. Dołączyły do nich także wyruszające dzień wcześniej grupy z Będzina i Jaworzna.

Mimo upałów, które mocno dały się we znaki wszystkim tegorocznym pielgrzymkom, ok. 110-kilometrową trasę wiodącą przez Jurę Krakowsko-Częstochowską z jej wapiennymi ostańcami i zamkami pokonano w 5 dni rozważając hasło “Nawróćcie się i wierzcie w Ewangelię”.

Poza konferencjami i modlitwami wprowadzającymi w tematykę nawrócenia pielgrzymka była także ważnym etapem przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. We wszystkich grupach kapłani mówili o wolontariacie oraz opowiadali o tym wyjątkowym święcie radości, które czeka nas w przyszłym roku. Specjalny punkt zapisów do diecezjalnego wolontariatu czekał na wszystkich chętnych na jednym z postojów.

Na swojej trasie pielgrzymka miała także niezwykłego Gościa – 11 sierpnia po Mszy św. w Mirowie podczas liczącego ponad 9 kilometrów odcinka we wszystkich grupach niesiony był obecny w monstrancji Chrystus. To wyjątkowe przeżycie, bowiem dotąd Najświętszy Sakrament adorowany był tylko na noclegach, w specjalnym namiocie – kaplicy. Teraz wyruszył z pielgrzymami w drogę na odcinku przygotowującym do nabożeństwa pokutnego i sakramentu spowiedzi.

 Podczas trasy z pątnikami obecni byli także sosnowieccy biskupi – bp Piotr Skucha, który 9 sierpnia przewodniczył Mszy św. na rozpoczęcie, oraz ordynariusz sosnowiecki, bp Grzegorz Kaszak, który 10 i 11 sierpnia odwiedzał grupy oraz przewodniczył Mszy św. w Mirowie.

Dziś wieczorem pielgrzymi wezmą udział w Mszy św. na placu przed Szczytem.

 Tzw. Pielgrzymka olkuska to pierwsza odsłona pielgrzymowania w diecezji sosnowieckiej. 23 sierpnia na Jasną Górę wyruszą pątnicy z Zagłębia, a we wrześniu grupa pielgrzymów z Jaworzna. W tym roku po raz pierwszy szansę na rekolekcje w drodze mają także wielbiciele dwóch kółek – 24 sierpnia z Olkusza wyrusza pierwsza diecezjalna pielgrzymka rowerowa.

jc / Jasna Góra

error: Prosimy nie kopiować
Skip to content