PARTNER PIELGRZYMKI OLKUSKIEJ
MAŁOPOLSKA

Małopolska

PARTNER PIELGRZYMKI ZAGŁĘBIOWSKIEJ
MIASTO BĘDZIN I MIASTO DĄBROWA GÓRNICZA

Będzin Dąbrowa Górnicza

Napisali: Jasna Góra łączy

9 sierpnia z Olkusza w kierunku Częstochowy wyruszy XXVII piesza pielgrzymka diecezji sosnowieckiej na Jasną Górę. Rozpoczynają się zapisy na te pięciodniowe rekolekcje w drodze.

Pielgrzymka ma swoich stałych zwolenników, choć zdarzają się tacy, którym trudno zrozumieć postawę tych osób, które zamiast urlopowego wypoczynku pod palmami lub w domowym zaciszu wybierają pątniczy szlak, często naznaczony dużym zmęczeniem i zmienną pogodą. Co by jednak nie mówić o corocznej wędrówce pod częstochowski klasztor, jednoczy ona setki mieszkańców całego powiatu. Wszyscy mają ten sam cel, choć różne powody by go osiągnąć.

W tym roku olkuska pielgrzymka w kierunku Jasnej Góry wyruszy w czwartek. Data 9 sierpnia nie zmienia się od lat. Dzień wcześniej na szlaku pojawią się pielgrzymi z Jaworzna, którzy dołączą do grona pątników po porannej mszy świętej w bazylice. Wcześniejszą noc spędzą w domach mieszkańców Olkusza. Kolejne noclegi w Ogrodzieńcu, Łutowcu, Złotym Potoku i Joachimowie zaplanowano już tradycyjnie na polach namiotowych.

Powoli ruszają zapisy do poszczególnych grup. Do „biało-czerwonej” reprezentującej bazylikę św. Andrzeja będzie można się zapisać już w niedzielę 29 lipca po mszy świętej o godz. 10:00. Kolejne okazje nadarzą się 5 sierpnia po mszy, o godz. 8:30, 10:00 i 11:30 a także 6,7 i 8 sierpnia po Eucharystii o godz. 18:00. Tradycyjnie swoją grupę „biało-niebieską” będzie również miała parafia pw. św. Maksymiliana Kolbe.

Do uczestnictwa w wakacyjnych rekolekcjach zachęcają nie tylko księża pracujący w parafiach, ale także biskup Grzegorz Kaszak. – Drodzy Diecezjanie, serdecznie zapraszam Was do wspólnego wędrowania do naszej Jasnogórskiej Pani, zachęcam do podjęcia pątniczego trudu. W tym roku, w związku z przeżywanym jubileuszem setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, na pielgrzymi szlak wyruszymy z hasłem „Wiara i patriotyzm”, chcemy bowiem za pośrednictwem Maryi, Królowej Polski i Hetmanki Narodu Polskiego podziękować Bogu za dar wolnej Polski, pomodlić się za jej poległych obrońców oraz prosić o dalsze błogosławieństwo dla naszej ukochanej Ojczyzny i dla nas samych, jej mieszkańców.

Tegoroczna trasa pielgrzymki niczym nie różni się od tej z ubiegłego roku. Zmienił się jednak dyrektor. Miejsce księdza Marka Bigaja zajął jego dotychczasowy zastępca, ksiądz Paweł Tracz.

Piotr Kubiczek / Przegląd Olkuski

error: Prosimy nie kopiować