Papież św. Jan Paweł II podczas pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny 4 czerwca 1979 r. na Jasnej Górze mówił:
„Przyzwyczaili się Polacy wszystkie, niezliczone sprawy swojego życia, różne jego momenty ważne, rozstrzygające, chwile odpowiedzialne, jak wybór drogi życiowej czy powołania, jak narodziny dziecka, jak matura czyli egzamin dojrzałości, jak tyle innych… wiązać z tym miejscem, z tym sanktuarium. Przyzwyczaili się ze wszystkim przychodzić na Jasną Górę, aby mówić o wszystkim swojej Matce — Tej, która tutaj nie tylko ma swój Obraz, swój Wizerunek, jeden z najbardziej znanych i najbardziej czczonych na całym świecie — ale która tutaj w jakiś szczególny sposób jest. Jest obecna. Jest obecna w tajemnicy Chrystusa i Kościoła — uczy Sobór..
Zachęcając do udziału w pieszej pielgrzymce mamy świadomość, że nie każdy może wziąć udział w tej formie wypraszania łask dla siebie i swoich bliskich. Przeszkodą może okazać się choroba, podeszły wiek, nagłe ważne wydarzenia, czy choćby brak urlopu w tym czasie. Nawiązując jednak do powyższych słów papieża, osoby nie mogące pielgrzymować pieszo, pragniemy zachęcićdo udziału w tzw. duchowym pielgrzymowaniu na Jasną Górę. Do grupy duchowych pielgrzymów może zapisać się każdy, kto zobowiąże się do wypełnienia każdego dnia następujących praktyk:
1. Modlitwy w ciągu dnia: pacierz poranny i wieczorny, odmówienie jednej części różańca lub przynajmniej jednej dziesiątki w intencjach z jakimi pielgrzymi zmierzają na Jasną Górę, „Anioł Pański” , koronka do Bożego miłosierdzia, Apel Jasnogórski oraz odmówienie Modlitwy Duchowego Pielgrzyma.
2. Przeczytanie fragmentu Pisma Świętego i rozważenie go.
3. Uczestnictwo we Mszy świętej i przyjmowanie Komunii Świętej a jeśli jest to niemożliwe, wówczas duchowe przyjęcie Komunii Świętej.
Duchowe pielgrzymowanie trwa tak długo, jak długo pielgrzymuje moja piesza grupa pielgrzymkowa. Zapisywać się możemy u przewodników grup dekanalnych lub w swoich parafiach, podając swoje imię i pozostawiając zapisaną prośbę, którą pielgrzymi zaniosą przed Oblicze Maryi. Możemy również swoją prośbę przesłać mailem lub SMS. Złożone prośby duchowych pielgrzymów będą czytane każdego dnia podczas drogi przed jedną dziesiątką różańca, a wyznaczony ksiądz również każdego dnia będzie odprawiał w tych w intencjach Mszę św..
W naszej Ojczyźnie i naszej diecezji już od wielu lat forma duchowego pielgrzymowania jest obecna wśród wiernych a jej wartość poparta jest licznymi świadectwami. Ludzie chorzy, przeżywający różne problemy a także duchowo dręczeni, którzy włączyli się w duchowe pielgrzymowanie, czasem mówią o otrzymanych łaskach. Dlatego wszystkich szukających Bożego miłosierdzia, a z różnych przyczyn nie mogących pielgrzymować pieszo na Jasną Górę, jeszcze raz pragniemy zachęcić słowami św. Jana Pawła II: „[Maryja] Jest obecna dla każdego i dla wszystkich, którzy do Niej pielgrzymują… choćby tylko duszą i sercem, choćby tylko ostatnim tchnieniem życia, jeśli inaczej nie mogą”.
Modlitwa Duchowego Pielgrzyma:
Jasnogórska Pani Bogarodzico Dziewico. W Twym Niepokalanym Sercu składam moje duchowe pielgrzymowanie. Łącząc się duchem i modlitwą z pątnikami zmierzającymi ku Jasnej Górze, ofiaruję ten dzień w intencji /wymień intencję/. Oddaję Ci Matko moje radości i troski, spotkania i rozmowy, pragnienia i dobre uczynki. Moje prace łączę z Twoimi pracami w Nazarecie, cierpienia i upokorzenia z Twoim trwaniem pod Krzyżem Jezusa na Kalwarii. Matko Boża, patronko pątników, niosąca pomoc Świętej Elżbiecie, pielgrzymująca z rodziną do Jerozolimy, oddal ode mnie wszelkie zasadzki złego ducha, uproś opiekę Świętych Aniołów, aby mnie strzegli w drodze i szczęśliwie doprowadzili do celu. Bądź Przewodniczką na wszystkich drogach mojego życia, ucz mnie wypełniać wolę Ojca, pogłębiać więź z Jezusem, odczytywać natchnienia Ducha Świętego. A kiedy przyjdzie kres mojego ziemskiego pielgrzymowania, bądź przy mnie i zaprowadź bezpiecznie do niebieskiej Ojczyzny.
Amen.