PARTNER PIELGRZYMKI OLKUSKIEJ
MAŁOPOLSKA

Małopolska

PARTNER PIELGRZYMKI ZAGŁĘBIOWSKIEJ
MIASTO BĘDZIN I MIASTO DĄBROWA GÓRNICZA

Będzin Dąbrowa Górnicza

Pielgrzymka jest dla każdego!

Wakacje, to czas upragnionego odpoczynku, wytchnienia od codziennych obowiązków i zadań. Wielu z nas wyrusza w świat, aby odkrywać i podziwiać jego piękno oraz Tego, który go stworzył. A ponieważ wszystko jest darem Boga, dlatego powinniśmy Go sławić całym swoim życiem.

Nie ma najmniejszej wątpliwości, że pielgrzymowanie do miejsc świętych jest jedną z możliwości uwielbienia Boga. Co roku nadarza nam się wyjątkowa okazja wychwalania Go w pieszej pielgrzymce na Jasną Górę – do tronu naszej Matki i Królowej. Jasnogórskiej Pani, nieustannie otwartej na nasze potrzeby. Cierpliwej, opiekuńczej, wiodącej najlepszymi drogami.

Rekolekcje w drodze – bo tak nazywamy piesze pielgrzymowanie – doświadczają nas na wielu płaszczyznach. Z  jednej strony to trud, jednak bezsprzecznie stanowiący niesamowite przeżycie, owocujący otwarciem się  na Boga, który poprzez Ducha potrafi przemienić ludzkie życie. Z drugiej strony  to  czas refleksji nad drogą, którą codziennie kroczymy.

Spróbujmy zatem ten wakacyjny czas  choć w części ofiarować Panu Bogu.

Wędrowanie, które jest niezapomnianą przygodą, nie mającą sobie równych, umożliwia każdemu spojrzenie z dystansu na otaczającą nas rzeczywistość. Jest wyjątkowym czasem na słuchanie Boga, na modlitwę, wyzwalającą niezmierzone pokłady dobra, zrozumienia i wzajemnego szacunku. 

Niebawem wyruszy XXXII Sosnowiecka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Hasło tegorocznej pielgrzymki „Jesteśmy Kościołem Chrystusa” nawiązuje do roku duszpasterskiego, który przeżywamy w polskim Kościele.

Pielgrzymka z Olkusza wyruszy 9 sierpnia, a dzień wcześniej wyruszy grupa złota z Jaworzna i zielono – czarna z Będzina. Uroczyście rozpoczniemy mszą świętą w bazylice Świętego Andrzeja Apostoła w Olkuszu, której przewodniczył będzie, jak co roku, ks. bp Piotr Skucha. Zaszczyci nas również Krajowy koordynator pieszych pielgrzymek na Jasną Górę ks. prał. Marian Janus. Trasa pielgrzymki przebiega przez Klucze, Ogrodzieniec z noclegiem w Podzamczu, gdzie wieczorny apel poprowadzi zespół Te Deum. W drugim dniu we Włodowicach mszy świętej będą przewodniczyć neoprezbiterzy naszej diecezji i udzielą prymicyjnego błogosławieństwa. Wieczorem w Złotym Potoku będzie radosny wieczór uwielbienia.

23 sierpnia wyruszy Pielgrzymka Zagłębiowska z Będzina – Syberki. Mszy św. na rozpoczęcie o godz. 7.00 będzie przewodniczył ks. bp Grzegorz Kaszak. Od czasu pandemii ze względu na niewystarczającą ilość miejsc noclegowych na trasie pielgrzymki, zostaje zachowana formuła noclegu w miejscu zamieszkania.

Na obu pielgrzymkach każdego dnia będą głoszone konferencje, które w tym roku przygotował ks. Marcin Słodczyk. Codziennie w czasie drogi jest możliwość spowiedzi św. oraz w czasie nabożeństwa pokutnego, a na Olkuskiej Pielgrzymce jeszcze wieczorem w kaplicy przy wystawionym Najświętszym Sakramencie. Szczególnym czasem i przeżyciem jest obecność Pana Jezusa Eucharystycznego niesionego w monstrancji w każdej grupie na pewnym odcinku drogi. W tym roku w nasze pielgrzymowanie włącza się Caritas Diecezji Sosnowieckiej dzięki zaangażowaniu dyrektora ks. Przemysława Szota. Wędrowanie zakończy msza święta na Wałach Jasnogórskich 13 i 25 sierpnia o godzinie 19.30, którą odprawi ks. bp Grzegorz Kaszak.

Wstępem tegorocznego pielgrzymowania będzie oratorium „Abyśmy byli jedno” przygotowane przez Instytut Pamięci Narodowej. Odbędzie się ono 7 sierpnia o godz. 19.00 w Olkuszu w bazylice św. Andrzeja Ap. Widowisko jest opowieścią historii Kościoła polskiego XX wieku, w którą wpisują się postaci Stefana Wyszyńskiego, Karola Wojtyły oraz Franciszka Blachnickiego. Piękne wydarzenie, na które wszystkich serdecznie zapraszamy.

Jasna Góra to połączenie pątniczych dróg ze wszystkich zakątków Polski. Przybywamy tam tłumnie, aby oddać cześć Królowej Polski, co potwierdza świętość tego miejsca. Spotkanie przed obliczem Jasnogórskiej Pani jest wynagrodzeniem wszystkich trudów pielgrzymów, którzy co roku przychodzą pokłonić się Panu Jezusowi i Jego Matce.

Świętość tę podkreślał także święty Jan Paweł II, mówiąc ileż to razy doświadczał tego, że Matka Boża zwracała swe miłosierne oczy ku troskom człowieka strapionego i wypraszała łaskę rozwiązania trudnych spraw. Pytał, czy nie doświadczają tego samego pokolenia pielgrzymów, przybywające tu od wielu lat. Pytał i odpowiadał: Z pewnością tak, bo inaczej nie byłoby tego wędrowania.

error: Prosimy nie kopiować