PARTNER PIELGRZYMKI OLKUSKIEJ
MAŁOPOLSKA

Małopolska

PARTNER PIELGRZYMKI ZAGŁĘBIOWSKIEJ
MIASTO BĘDZIN I MIASTO DĄBROWA GÓRNICZA

Będzin Dąbrowa Górnicza

List Biskupa Sosnowieckiego

“Pielgrzymka Olkuska Diecezji Sosnowieckiej, wyjdzie z Olkusza 9 sierpnia, by 13 sierpnia, w piątym dniu pielgrzymowania, dotrzeć do celu. Gromadzi ona przede wszystkim ludzi młodych i tych, którzy pragną przejść dłuższą trasę, a tym samym dłużej doświadczać rekolekcji w drodze” – pisze w liście do diecezjan bp Grzegorz Kaszak. List Pasterski zapraszający do udziału w pielgrzymkach pieszych zostanie odczytany w naszych kościołach w niedzielę, 19 lipca.

LIST PASTERSKI BISKUPA SOSNOWIECKIEGO GRZEGORZA KASZAKA ZAPRASZAJĄCY DO UDZIAŁU W PIESZYCH PIELGRZYMKACH DIECEZJI SOSNOWIECKIEJ NA JASNĄ GÓRĘ


Umiłowani Diecezjanie!

Zbliża się czas naszego corocznego pielgrzymowania na Jasną Górę. W rym roku na pielgrzymi szlak wyruszymy z hasłem „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Serdecznie zapraszam Was, Drodzy Diecezjanie, do wspólnego wędrowania do naszej Jasnogórskiej Pani. Gorąco zachęcam zarówno do podjęcia pątniczego trudu, jak i do przemyślenia i wcielenia w życie hasła tegorocznej pielgrzymki.

W tym roku w ramach XXIV Pieszej Pielgrzymki Diecezji Sosnowieckiej na Jasną Górę wyruszą następujące grupy pielgrzymkowe. Pierwsza grupa, czyli Pielgrzymka Olkuska Diecezji Sosnowieckiej, wyjdzie z Olkusza 9 sierpnia, by 13 sierpnia, w piątym dniu pielgrzymowania, dotrzeć do celu. Gromadzi ona przede wszystkim ludzi młodych i tych, którzy pragną przejść dłuższą trasę, a tym samym dłużej doświadczać rekolekcji w drodze. Druga grupa to Pielgrzymka Zagłębiowska. Wyruszy ona z Będzina 23 sierpnia i przybędzie do Częstochowy 25 sierpnia, w przeddzień uroczystości odpustowych. Trzecią grupę stanowią natomiast pielgrzymi wychodzący z Jaworzna 3 września jako 216. Piesza Pielgrzymka Jaworznicka na Jasną Górę. Ta jedna z najstarszych pielgrzymek w Polsce jasnogórskie sanktuarium nawiedzi w liturgiczne święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, czyli 8 września. Do tych trzech tradycyjnych grup w tym roku dołączy czwarta – rowerowa, która wyruszy z Olkusza i na pielgrzymim szlaku przebywać będzie w dniach od 24 do 25 sierpnia.

Ponadto 17 sierpnia z Wolbromia wyjdzie XXXIII Wolbromska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę, by 19 sierpnia móc pokłonić się Jasnogórskiej Pani. W terminie od 24 do 25 sierpnia przed tron Maryi, Królowej Polski podążać będą jeszcze dwie kolejne grupy pielgrzymkowe, a mianowicie Piesza Pielgrzymka Parafii Targoszyce oraz Siewierska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę, które do Częstochowy wejdą razem z Pielgrzymką Zagłębiowską, czyli 25 sierpnia.

Wielość pielgrzymich inicjatyw oraz różne ich terminy ułatwiają podjęcie decyzji o wędrówce do duchowej stolicy Polski. Mam nadzieję, że wielu spośród Was, Drodzy Diecezjanie, znajdzie czas i siły, aby w tych wydarzeniach uczestniczyć. Jednocześnie zdaję sobie sprawę z tego, że nie wszystkim pozwolą na to obowiązki, zdrowie i siły fizyczne. Pragnę więc, aby w naszej diecezji rozwinęła się praktyka duchowego towarzyszenia tym, którzy będą zmierzać na Jasną Górę. Zachęcam, aby ci, którzy pozostaną w domach swoją modlitwą wspierali osoby znajdujące się na pielgrzymim szlaku. Niech ta duchowa pielgrzymka rozpocznie się od sakramentu spowiedzi: pojednania z Bogiem i drugim człowiekiem. Niech w każdym dniu znajdzie się czas na medytację, różaniec i Mszę Świętą. Ten wysiłek bez wątpienia zaowocuje w życiu i będzie miał duże znaczenie dla Was i dla całego Kościoła. Natomiast pielgrzymi, którzy dotrą na Jasną Górę przedstawią Bogu za pośrednictwem Maryi prośby, które powierzyli im ich duchowi towarzysze drogi. Dla jednych i drugich zobowiązujące pozostają słowa: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”, które wyrażają istotę pielgrzymowania. Wypowiedział je Jezus Chrystus na początku swojej publicznej działalności (Mk 1,15). Można zatem powiedzieć, że to słowa inaugurujące pielgrzymkę Zbawiciela do Jerozolimy, gdzie dokonało się misterium Jego śmierci i Zmartwychwstania.

Ewangelista Marek pisze, że Jezus zaraz po wypowiedzeniu słów „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” znalazł się nad Jeziorem Galilejskim, gdzie spotkał Szymona Piotra i Andrzeja. Powiedział do nich: „Pójdźcie za mną” (Mk 1,17). Podobnie dzieje się w naszym ziemskim życiu, które jest podróżą do wieczności. My także na swej drodze spotykamy Jezusa. Ta nasza droga życia, naznaczona cierpieniem, chorobami i innymi trudnościami może stać się prawdziwą pielgrzymką, świętym czasem i celem, którym jest niebo, gdzie czeka na nas Maryja – najlepsza z matek, i święci, z którymi będziemy mogli radować się oglądaniem oblicza Boga. Wszystko zależy od tego, czy będziemy w stanie usłyszeć głos Jezusa, który zaprasza nas do pójścia za Nim, a także od tego, czy usłyszawszy go, skorzystamy z zaproszenia.

Słowo „nawrócenie” kryje w sobie ideę pielgrzymowania, gdyż nawrócić się to znaczy obrać właściwy kierunek; zejść z drogi, która prowadzi ku smutkowi i śmierci i podążać przez życie drogą, którą jest Jezus Chrystus. Pielgrzymka łączy się z nawróceniem w niezwykły sposób. Te kilka dni to bardzo dobra okazja to odnowienia relacji z Jezusem. Pamiętajmy, że nie idziemy przez życie sami, ciągle towarzyszy nam Jezus.

W drugiej części hasła słyszymy zachętę: „Wierzcie w Ewangelię”. To radosna zachęta, bo Ewangelia jest Dobrą Nowiną o zbawieniu i miłości Boga do człowieka, dla którego Zbawiciel przyszedł na świat i umarł na krzyżu. Wiara ta jednak wymaga zaufania. I chociaż nie zawsze rozumiemy to, co nas w życiu spotyka, a nasza ziemska droga wydaje się nam niekiedy zbyt trudna, pełna duchowych rozterek i kryzysów, to jednak nasze szczęście jest w ufności słowom Ewangelii.

Tegoroczne pielgrzymowanie to także okazja do przygotowania się do Światowych Dni Młodzieży, które będą odbywać się w 2016 roku w Polsce. Jako gospodarze musimy dać godne świadectwo wiary i gościnności. Szeroko otwórzmy drzwi naszych domów dla pielgrzymów z całego świata.

Czas wakacji to dla młodych ludzi czas radości z ukończenia kolejnego roku nauki, zdania egzaminów, a dla starszych czas urlopowego odpoczynku po całorocznym trudzie. Spowolnienie tempa to doskonała okazja do refleksji nad własnym życiem, wyborami i nad drogą, którą kroczymy. Dlatego dobrze wykorzystajmy ten czas.

Umiłowani Diecezjanie, życzę Wam bezpiecznych dróg i doświadczenia radości z wiary w Ewangelię Jezusa, która nawołuje nas do nawrócenia. Z serca udzielam Wam pasterskiego błogosławieństwa: w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

Wasz Biskup
+ Grzegorz

Sosnowiec, 16 lipca 2015 roku

error: Prosimy nie kopiować
Skip to content