PARTNER PIELGRZYMKI OLKUSKIEJ
MAŁOPOLSKA

Małopolska

PARTNER PIELGRZYMKI ZAGŁĘBIOWSKIEJ
MIASTO BĘDZIN I MIASTO DĄBROWA GÓRNICZA

Będzin Dąbrowa Górnicza

Napisali: rozpoczyna się sezon pielgrzymkowy

Mieszkańcy diecezji sosnowieckiej wyruszą na pielgrzymki w sierpniu. Zdaniem ekspertów, ich popularność nie maleje. Ludzi przyciąga wspólnota.

Po raz kolejny 10 grup pieszych z całej diecezji sosnowieckiej wyruszy na pątniczy szlak w ramach zbliżającej się młodzieżowej pielgrzymki na Jasną Górę. Ta odbędzie się od 8 do 13 sierpnia. Zapisy w poszczególnych parafiach już trwają.

To niejedyna pielgrzymka, bo oprócz pielgrzymki młodzieżowej odbędą się też zagłębiowska (od 23 do 25 sierpnia) i jaworznicka (od 3 do 8 września). W pielgrzymce młodzieżowej – tak zwanej olkuskiej – mieszkańcy diecezji sosnowieckiej wejdą na pątniczy szlak 8 i 9 sierpnia.

Pierwszego dnia wyruszą jaworznianie i mieszkańcy powiatu będzińskiego. Z kolei 9 sierpnia w Olkuszu rozpocznie się główny etap wędrówki. Każda pielgrzymkowa grupa będzie miała swojego przewodnika, na przykład zagłębiowskiej, zielono-czarnej będzie przewodził ks. Krzysztof Wąsik, a jaworznickiej, złotej – ks. Andrzej Krupa. Konferencje wygłosi ks. Mirosław Tosza.

Trasa jest bardzo malownicza, bo wiedzie Szlakiem Orlich Gniazd. Pątnicy przejdą m.in. przez Jaroszowiec, Kwaśniów Górny, Mirów i Złoty Potok. Na Jasną Górę wejdą 13 sierpnia. W parafiach można uzyskać informacje o szczegółach.

Zdaniem prof. Wojciecha Świątkiewicza, socjologa religii i rodziny z Uniwersytetu Śląskiego, pątnicze wędrówki nie straciły na popularności, są coraz bardziej popularne. Pozwalają na przeżywanie wędrówki w duchu religijnym, ale także na integrację i doświadczanie wspólnoty. Duży wpływ na wzrost popularności mają też nowe możliwości, m.in. podróżowania do różnych zakątków świata. Powstają nawet specjalne linie pielgrzymkowe.

Anna Zielonka-Hałczyńska / Dziennik Zachodni

error: Prosimy nie kopiować
Skip to content