PARTNER PIELGRZYMKI OLKUSKIEJ
MAŁOPOLSKA

Małopolska

PARTNER PIELGRZYMKI ZAGŁĘBIOWSKIEJ
MIASTO BĘDZIN I MIASTO DĄBROWA GÓRNICZA

Będzin Dąbrowa Górnicza

Już na Jasnej Górze

27. Piesza Pielgrzymka Diec. Sosnowieckiej jako kolejna dotarła w sobotę, 13 sierpnia przed jasnogórski Szczyt. Wędrowało w niej 1500 osób, w większości młodzież i rodziny. Hasło tegoroczne to słowa: „Wiara i patriotyzm”. Trasę liczącą 100 km pokonali w ciągu 5 dni. Posługę duszpasterską w 10 grupach pełniło: 25 księży, 14 kleryków i 10 sióstr zakonnych. Najmłodszy pątnik miał 3 miesiące, najstarszy 82 lata.

Na Jasnej Górze pielgrzymów witał biskup diecezji Grzegorz Kaszak.

„To jest pielgrzymka młodzieżowa, śpimy pod namiotami, chociaż mamy grupę rodzin, osób, które pokoleniowo idą, co roku zresztą, i jest to w tym roku największa grupa naszej pielgrzymki – mówi ks. Paweł Tracz, dyrektor pielgrzymki – Zorganizowanie pielgrzymki to jest ogromne przedsięwzięcie, bo na każdym polu namiotowym trzeba zapewnić i wyżywienie, i przede wszystkim wodę, i oświetlenie, i bezpieczeństwo, więc logistycznie ogromne przedsięwzięcie. Natomiast struktury są już stworzone od samego początku, od założenia tej pielgrzymki taka była myśl, żeby ona tak wyglądała, i tak jest do dzisiaj”.

Barbara Nowak z Kosmolowa podkreśla: „Jestem szczęśliwa, że mogłam tutaj być, przeżywać wszystko na nowo, spotkać się ze znajomymi, i że tu jestem, że dotarliśmy wszyscy szczęśliwie na Jasną Górę.

Frank i Marta Werner, polsko-niemieckie małżeństwo, na co dzień mieszkają w Dreźnie. „Pielgrzymujemy od wielu lat, tak się umówiliśmy z przyjaciółmi, że będziemy się starali zawsze tu spotykać, i staramy się dotrzymać słowa” – mówi Marta. Państwo Werner pielgrzymują na Jasną Górę ze swoimi malutkimi dziećmi – 7 miesięcznym . „Fajnie, że dzieci mogą pielgrzymować razem z nami” – dodaje Frank.

o. Stanisław Tomoń / BPJG

error: Prosimy nie kopiować
Skip to content